Skip to Main Content

Middle East, North Africa & Türkiye: Journal Citation Reports

Regional materials for MENA countries

Journal Citation Reports Verileri

Journal Citation Reports'da  Web of Science platformundaki birincil atıf indeksi olan Web of Science Core Collection kaynak alınmıştır. Dergiler Web of Science Core Collection'da yer alabilmek için editöryal ekibimiz tarafından titiz bir değerlendirmeye tabi tutulurlar. Makale düzeyindeki atıf verileri, JCR'de  mevcut göstergeleri oluşturmak için yıl sonunda dergi düzeyinde toplanır

Journal Citation Reports (JCR) 2021

  • 70%’in üzerinde daha fazla içerik
  • Yeni metrik 
  • Yeniden taşarlanmış Kullanıcı arayüzü

 

Journal Citation Reports Açık Erişim Verileri

Journal Citation Reports’da yeni açık erişim verilerinin tanıtımı

Araştırma topluluğunun bu karmaşık değişim içinde yönünü bulmasına yardımcı olabilmek için, Journal Citation Reports (JCR) profil sayfalarına açık erişim verileri ekledik. Şeffaflığı artırmak için altın açık erişim modeli kullanılarak ne kadar bilimsel literatür yayınlandığını ve bu içeriğe ne kadar atıf yapıldığını görebilirsiniz. Bu, altın açık erişim içeriğinin literatüre katkısını ve akademik söylem üzerinde etkisini araştırma topluluğunun daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Journal Citation Reports Videoları

Journal Citation Reports ile ilgili daha fazla video için lütfen tıklayınız

Journal Citation Reports Metrikleri

Dergi etki faktörü bir dergide yayımlanan ortalama makaleye belli bir yılda kaç atıf yapıldığının ölçütüdür. JCR ayrıca dergileri, bunların etki faktörlerini ve kendi alanı(ları) bağlamında sıralamasını listeler.

 

 

JIF Quartile:

Derginin çeyreklik sıralaması derginin etki faktörüne göre JCR kategorisindeki diğerleriyle karşılaştırılması ile belirlenir. Bir dergi ilk çeyrekte Q1'de yer alıyorsa bu dergi etki faktörüne göre bu kategorideki diğer dergilerin en az %75'inden daha iyi bir performans gösterir. 

Bir dergi birden fazla konu alanında farklı Q değerine sahip olabilir.

undefined

 

Bir dergi kategorisine nasıl tarama yapılacağı ve derginin sırası için:

undefined

 

JCR ile ilgili daha fazlası için:

undefined